fbpx
ikona witaminy

26 sierpnia 2020

Jak żywienie wpływa na nastrój

ikona witaminy ikona witaminy ikona witaminy

Nasze życie osobiste i zawodowe mają silne przełożenie na to jak się czujemy,  Bywa jednak tak, że układają się po naszej myśli, a mimo to odczuwamy obniżenie nastroju,  spadek energii, jakiś dziwny rodzaj zniechęcenia. Teoretycznie nie powinniśmy się tak czuć, zaczynamy więc analizować co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Okazuje się, że w wielu przypadkach powodem tego może być nieodpowiednia dieta,

Nasze życie osobiste i zawodowe mają silne przełożenie na to jak się czujemy,  Bywa jednak tak, że układają się po naszej myśli, a mimo to odczuwamy obniżenie nastroju,  spadek energii, jakiś dziwny rodzaj zniechęcenia. Teoretycznie nie powinniśmy się tak czuć, zaczynamy więc analizować co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Okazuje się, że w wielu przypadkach powodem tego może być nieodpowiednia dieta, gdyż składniki występujące w pożywieniu mają wpływ nie tylko na masę naszego ciała, czy rozwój określonych chorób lecz również na to jak się czujemy. Na szczęście możemy temu zapobiec wzbogacając swoją dietę gdyż istnieją określone składniki, które włączone do niej mogą skutecznie zapobiec dalszemu rozwojowi nieprzyjemnych dla nas emocjonalnych stanów. Oto przykłady:

 

WITAMINA D

Nasza skóra produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych. W zależności od wielu czynników takich jak ubranie, długość i częstotliwość naszej ekspozycji na słońce, to czy stosujemy kremy z filtrami UV, a przede wszystkim w jakiej żyjemy strefie klimatycznej jej poziom w organizmie jest właściwy bądź występują niedobory. Na nie szczególnie jesteśmy narażeni w okresie jesienno-zimowym. Ponieważ witamina D w bardzo niewielkich ilościach  występuje w żywności, zaleca się, aby w tym czasie była suplementowana. 

 

KWAS FOLIOWY, WITAMINA B6 I B12

W przypadku niedoboru tych składników w naszym pożywieniu dochodzi do zaburzeń w szlakach biochemicznych serotoniny potocznie nazywanej „hormonem szczęścia”, gdyż sprawia ona, że jesteśmy zdolni do odczuwania stanów euforycznych i przyjemności. Dlatego obecność kwasu foliowego oraz witamin B i B₁₂ pomaga zapobieganiu wystąpienia stanów depresyjnych i wywołaniu apatii. Najlepszym źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, drożdże, żółtko jaja kurzego oraz orzechy. Witaminę B6 znajdziemy w

mięsie, rybach, drobiu, jajkach, mleku, drożdżach, warzywach (kapusta, groszek zielony, kalafior, marchew, szpinak, ziemniaki, fasola), kiełkach pszenicy, soi, orzechach ziemnych i włoskich, pestkach dyni i słonecznika oraz bananach. Bogatymi źródłami witaminy B12 są mięso, ryby, mleko, jaja, sery, wędliny i drożdże. W produktach roślinnych witamina ta praktycznie nie występuje. 

 

TRYPTOFAN

Nasz organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować gdyż jest on aminokwasem egzogennym. To z niego m.in. powstaje wspomniany już „hormon szczęścia”, czyli serotonina, dlatego tak ważne jest, żeby jego odpowiednia ilość znalazła się w naszej diecie. Znaleźć go możemy w mięsie drobiowym, rybach, jajkach, nasionach roślin strączkowych, siemieniu lnianym, pestkach dyni oraz nasionach słonecznika.

 

WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

Wiele dobrego w kontekście profilaktyki chorób sercowo naczyniowych mówi się o kwasie dokozaheksaenowym (DHA) oraz eikozapentaenowym (EPA) które należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy DHA i EPA wpływają również na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego ich niedobór ma związek z uczuciem zmęczenia, a także pojawieniem się stanów depresyjnych.

 

NATURALNE ANTYDEPRESANTY – ZIOŁA

Ziele św. Jana czyli dziurawiec może być pomocniczo stosowane w leczeniu łagodnej lub umiarkowanej depresji ponieważ w swoim składzie zawiera związki o działaniu antydepresyjnym. Żeń-szeń jest kolejnym ziołowym antydepresantem. Jego składniki aktywne (ginesenozydy) mają wpływ na transmisję sygnałów serotoninowych. Z ostrożnością jednak należy podchodzić do stosowania preparatów zawierających wyciągi z obu tych ziół w przypadku, kiedy łączymy je ze środkami antykoncepcyjnymi lub lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż wchodzą one w interakcje. Kolejnym ziołem, które pomoże zapobiegać pojawieniu się stanów depresyjnych, a także łagodzić zaburzenia nastroju wynikające z zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest szafran

zwany najdroższą przyprawą świata.

 

ikona ikona

Wypróbuj bezpłatnie przez 7 dni

Każdy moment jest dobry, aby zacząć bardziej dbać o zdrowie!